Starostlivosť o trávnik - kedy, čo a ako?

POLIEVANIE

Pri novozaložených trávnikoch je veľmi dôležité v prvých 3 – 4 týždňoch po zasiatí vykonávať podľa možností zavlažovanie s primeranou dávkou vody, a to opakovane. Minimálne 2 krát denne, ideálne však ráno, doobeda, poobede a večer. Novozaložený trávnik ešte nemá vyvinutý koreňový systém, a preto zo začiatku nie je schopný zadržiavať väčšie množstvo vody. Dôležité je, aby zemina nebola takmer nikdy vyschnutá, mala by byť vždy aspoň vlhká, inak semená trávy začnú vysychať. Takže, ak vidíte, že zemina je suchá, treba trávnik poliať. Pre predstavu, trávnik s plochou cca 100 m2 treba polievať približne 10 minút.

Po niekoľkých týždňoch od výsevu, keď už koreňový systém trávnika zosilnel (cca po 4 – 6 týždňoch a po prvom kosení), sa môže znížiť frekvencia zalievania na 2 krát denne a približne po 2 až 3 mesiacoch už bude stačiť polievať len 2 – 3 krát za týždeň. Samozrejme, všetko závisí od klimatických podmienok a stavu trávnika.

Je jedno, či polievate hadicou alebo máte závlahový systém, je dôležité nepolievať počas obeda, kedy je slnko najprudšie, pretože kvapky vody pôsobia ako malé lupy a môžu spáliť trávu.

Prvé kosenie

Novozaložený trávnik by ste nemali kosiť skôr ako bude mať výšku cca 10 cm. V prípade, že na niektorých miestach už túto výšku má, a na niektorých ešte nie, môžete trávnik pokosiť na tých miestach, kde má 10 cm a zvyšné plochy pokosíte neskôr, keď trávnik dorastie aj tam. Prvé kosenia je najlepšie vykonávať kosačkou so zberom, aby pokosená tráva zbytočne neupchávala póry trávnika. (Kosiť so zberom však odporúčame stále.)

Burina

Ak Vám v novozaloženom trávniku narastie aj burina, môžete ju hneď pred prvým kosením (alebo keď bude mať 2-3 lístky, cca 5-6 cm) postriekať selektívnym herbicídom, napríklad
Bofix-om.
Návod nájdete na obale.  Je to selektívny herbicíd proti burine, funguje tak, že zničí burinu, ale trávnik nepoškodí.

Hnojenie

Novozaložený trávnik sme Vám pohnojili štartovacím hnojivom na dobu 2 – 3 mesiace. Po tejto dobe by ste mali pohnojiť trávnik podľa aktuálneho ročného obdobia a stavu trávnika. Bežné hnojivo by sa malo aplikovať každých cca 6 – 8 týždňov. Závisí od typu hnojiva, tie môžu byť 3 týždňové, 3 mesačné a podobne. V každom dobrom záhradníctve Vám poradia typ aj značku a vysvetlia aj postup aplikácie, prípadne stačí ísť podľa návodu na obale.

Vertikutácia

Novozaložený trávnik sa nemá vertikulovať skôr ako o 2 roky od založenia trávnika, pretože tento úkon môže poškodiť mladú koreňovú sústavu trávnika a zničí Vám ho.  Po tejto dobe (cca o 2 roky) trávnik môžete zvertikulovať, odporúčame Vám poradiť sa v nejakom záhradnom centre, prípadne to zveriť do rúk profesionálom.